Przewożenie zwierząt w czasie upałów

To jest archiwalna wersja wiadomości z dnia 20.07.2021, 09:30.
Zmieniona z powodu: Poprawka
  • Zbliża się lato. Na południu Europy fala upałów przetoczyła się już w połowie maja. Światowa Organizacja Meteorologiczna zapowiada, że temperatury tego lata będą wyższe niż zwykle.

Ma to oczywisty wpływ na transport żywych zwierząt: wysokie temperatury podczas transportu szybko prowadzą to poważnego narażenia dobrostanu i zdrowia zwierząt. Stres termiczny jest główną przyczyną pogorszenia stanu zwierząt podczas transportu.

Mimo to każdego lata transportuje się miliony zwierząt hodowlanych na terenie Unii Europejskiej i poza jej granice. Często nie zwraca się wystarczającej lub żadnej uwagi na wysokie temperatury panujące na trasie i ich konsekwencje dla przewożonych zwierząt.

Dlatego też pozwoliliśmy sobie na ponowne wyszczególnienie rozmaitych przyczyn problemów występujących podczas transportu żywych zwierząt w wysokich temperaturach.

  1. Pojazdy do przewozu zwierząt gospodarskich zwykle nie mają klimatyzacji
  2. Wentylacja mechaniczna jest zbyt mało wydajna, aby obniżyć temperaturę w przestrzeni ładunkowej, bądź utrzymywać ją w wymaganych prawem granicach.
  3. Stłoczenie zwierząt i brak wolnej przestrzeni ponad nimi utrudnia przepływ powietrza.
  4. Utrudniony przepływ powietrza prowadzi do podwyższonych stężeń amoniaku i przyczynia się do trudności z oddychaniem.
  5. Ciepłota ciała i odchody zwierząt podnoszą temperaturę i wilgotność wewnątrz pojazdu; na postoju temperatura może w krótkim czasie wzrosnąć o nawet 7°C.
  6. Kontakt fizyczny uniemożliwia obniżanie ciepłoty ciała przez parowanie i chłodzenie przez przepływ powietrza.
  7. Ograniczenie lub brak dostępu do wody pitnej pogarsza sytuację (poidła niedostosowane do danego gatunku lub niedostępne, niskie ciśnienie wody, niewystarczająca liczba poideł lub poidła uszkodzone, itd.).
  8. Brak cienia i możliwości uzupełnienia wody na granicach, parkingach, w miejscach poboru opłat i portach.
  9. Wysiłek fizyczny podejmowany w celu utrzymania równowagi w czasie ruchu pojazdu zwiększa temperaturę ciała.

Połączenie powyższych czynników powoduje, że organizm zwierzęcia jest wystawiony na ogromny fizyczny i psychiczny stres. Stres termiczny powoduje dotkliwe cierpienia u zwierząt i może szybko doprowadzić do śmierci. Poniżej prezentujemy warunki, w jakich niestety transportowane są zwierzęta każdego lata:

https://www.youtube.com/watch?v=TaV7jC9KuVM

Jako lekarze weterynarii mają Państwo możliwości i obowiązek temu zapobiec. Rozporządzenie wyraźnie nakazuje zapobieganie niepotrzebnym cierpieniom. Zjawisko stresu termicznego podczas letnich transportów jest powszechnie znane – podobnie jak fakt, że stres termiczny może występować u świń i drobiu przy temperaturach znacznie poniżej 30°C. To, że zwierzęta są w stanie przeżyć podróż nie oznacza, że nie cierpią.

W związku z powyższym wzywamy do działania w sposób odpowiedzialny i zapobiegania stresowi termicznemu podczas transportu tego lata!

W załączniku znajdą Państwo ulotkę podsumowującą główne aspekty problemu. Prosimy zwłaszcza o podjęcie następujących działań:

  1. Niewyrażanie zgody na transporty długodystansowe, jeżeli nawet na jednym z odcinków całej trasy spodziewane są temperatury powyżej 30°C.
  2. Zwiększenie odstępów pomiędzy zwierzętami! Należy przewozić naraz mniej zwierząt i na mniejszej liczbie poziomów, aby zapewnić przepływ powietrza pomiędzy i ponad zwierzętami i umożliwić im termoregulację.
  3. Transporty na krótszych odcinkach należy starannie zaplanować i przeprowadzać wyłącznie w chłodniejsze noce i wczesnym porankiem.
  4. Rzeźnie powinny zmienić godziny dostaw zwierząt na godziny poranne i/lub zadbać o niezwłoczny rozładunek przywożonych zwierząt5 (nie wolno przyjmować więcej zwierząt, niż mieści się w kojcach).
Opublikował: Krzysztof Renusz
Publikacja dnia: 20.07.2021
Dokument oglądany razy: 327
Wydruk ze strony: piwpuck.pl z dnia: 28.10.2024 10:01:44
www.MegaBIP.pl